13 12 2015
Biedni ludzie płacą większe podatki niż bogaci
W naszym kraju mamy degresywny system podatkowy, co znaczy tyle, że biedni płaca wyższe podatki w odniesieniu do dochodów niż bogaci. Dzieje się to za sprawą faktu, iż bogaci prowadzą firmy a biedni pracują w firmach. Po drugie, system podatkowy w Polsce jest potwornie skomplikowany i pełen absurdalnych ulg.
Dziś w Polsce nie zwraca się na to zbytniej uwagi, ale najbogatsza część społeczeństwa przeciętnie płaci niższe podatki niż biedniejsi. Oczywiście jest to niesformalizowane – oficjalnie mamy podatek progresywny – rosnący w miarę wzrostu zarobków. Rzeczywiście jednak, mamy podatki degresywne. Ludzie o wysokich dochodach płacą niskie podatki, ponieważ wiedzą, jak ich unikać, zatrudniają „kreatywnych” księgowych, wykorzystują luki w prawie, czy też jego skomplikowanie.
Najprostszym przykładem tego stanu rzeczy jest fakt, że przedsiębiorca ma możliwość odliczenia kosztów związanych z działalnością gospodarczą. Czy kupując komputer do pracy (nieoficjalnie dla dzieci), czy kawę dla Klientów (nieoficjalnie do domu) może odliczyć sobie VAT, a pozostała kwotę uznać za obniżenie podstawy podatku dochodowego. Co to w praktyce oznacza? W zasadzie tyle, że wlewając do baku swojego auta benzynę może np. wrzucić połowę VATu paliwa w koszty prowadzenia firmy i za litr diesla zapłacić 40 groszy mniej, niż prywatna osoba. A kto nie chciałby lać paliwa za 3,88 zł zamiast 4,28 zł?
Daj z siebie coś więcej Nigdy, przenigdy nie konkuruj ceną
Niech biedny zarabia 1600 netto. Rocznie wyjdzie mu 19 200, z czego zapłaci około 30-40% podatku co daje przedział 5700-7600. Przedsiębiorca generujący przychód 200 tysięcy musiałby płacić 2-3% podatku żeby spełnić to co napisałeś w tytule – co jest całkowicie nierealne. Dlatego pisząc
że bogaci płacą mniej warto zwrócić uwagę że jak już to chodzi o % a nie o realną wysokość podatku.